top of page

Proof Print / Proovitõmmis


Muhu Print 2016 näituse Proovitõmmis avamine 5. septembril Ungari Instituudi Galeriis

Helen Tago-Mullaste :

Muhu Print on väga tänuväärne üritus. Nädal koosolemist, uusi tutvusi, teiste töövõtete nägemist on innustav. Askeetlikud tingimused sunnivad leidlikusele ning kokkuhoiule.

Paulis Liepa kollograafia worksop oli põnev. Tema töid vaadates ei oskaks küll tehnikat täpselt kirjeldada. Ta kasutab trükivormide tegemiseks tavalise ehitus- või kontoritarvete poe vahendeid: kileümbrikke, kileteipi, pappi ja PVA liimi. Detailide (nt teksti) jaoks aga plotteriga lõigatud kilet.

Esmalt valmistab ta kilest teibist ja papist vormi ja katab selle PVA´ga. Hiljem eemaldab ta kuivanud PVA ja kasutab seda trükivormina.

Paulis Liepa protsess ja tulemused. Foto Ragnar Neljandi ja Tiiu Rebane

Trükib ta õhukesele pakkepaberile ja liimib hiljem vineerile ning lakib üle. Vesilahustuvaid värve ja niisket paberit ta PVA tõttu kasutada ei saa. Mul polnud kuigi palju aega PVA vormi valmistamiseks ja piirdusin käepärase materjaliga. Minu plaat sai kokku A4 kileümbrikust, teibist ja äratallatud heinast.

Lahe oli tutvuda Kristina Paabusega www.kristinapaabus.com

Kristina tutvustas meile USA graafikaelu, oma loomingut ja suundumusi. Samuti tegi ettekande Bob Sparham kes tutvustas oma nägemust UK kunstnikeühenduste (Art societies) hetkeolukorrast.

Minu juhendatud fotopolümeri workshop toimus saunas.

Ungari graafikud lamineerivad hämaras plaate.

Pesuruum sobis nii hämaruse kui vee olemasolu tõttu UV kiirguse ja temepratuuritundlikule tehnikale väga hästi. Töövahendiks valgustamisel sama näosolaarium, mida kompaktse suuruse ja kerguse tõttu on hea reisile kaasa vedada. 2009 aastal kasutasin vaakumlaua asemel pildiraami, kontakt positiivi ja plaadi vahel jäi kehvaks ja kujutis plaadil puudulikuks. Seekord kasutasin samuti pildiraami, kuid tavaliste pildiraami klambrite asemel võtsin kasutusele näpitsad. Plaadi asetasin poroloonitükile, et saavutada tugev kontakt. Lihtsamaks ei anna töötingimusi enam teha: plaate lamineerisime ja ilmutasime pisikesel nõudepesulaual, valgustasime pesumasina peal ning loputasime dušši all.

Tulemused on täiesti rahuldavad arvestades, et me ei kasutanud eraldi rasterkilet. Osade kujutiste puhul sai Photoshopis määratud Diffusion Dither 300 raster ja mõnede piltide puhul piisas vaid laserprinteri enda trükirastrist. Taimed ja marekrijoonistused läksid käiku ilma rastritagi.

Muhu Print 2016. täielikku aruande saab Ungari Instituudis (Tallinnas, Piiskopi 2) alates 30.augustist. David Mallard, Bob Sparham, Helen Tago, Tiiu Rebane, Lembe Ruben, Molnár Dóra Eszter, Dorottya Kovács, Kai Karolin, Ade Lehtse, Astri Müül, Lilli-Krõõt Repnau, Brita Benno, Kalli Kalde, paulis Liepa, Kristina Mirjam Villand, Anette-Lis Seppel, Mark Antonius Puhkan, Mari Prekup

Estonian Artists Association (EAA) Muhu Art Residency A-I-R program focuses on visual arts, including innovation, architecture, cultural heritage and locally rooted practice.

A.I. is situated on island Muhu, at the west coast of Estonia.

--

Eesti Kunstnike Liidu Muhu

A. I. Kunstitalu toimib alates 2015. aastast rahvusvahelise kunstiresidentuurina.

Talukompleks pakub loomingulist väljakutset nii kaasaegsetele kunstnikele kui ajaloolastele; lastele kui täiskasvanutele; novaatoritele kui restauraatoritele.

 SEARCH BY TAGS: 
bottom of page